Styl loftowy w bloku – czyli urządzanie mieszkania w stylu industrialnym!
Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to niewątpliwie wymagające i absorbujące zadanie. Istnieje wiele stylów oraz panujących trendów w wystrojach wnętrz, dlatego czasami trudno zdecydować się na ten najbardziej odpowiedni. Powinniśmy urządzić przestrzeń, tak aby pasowała do indywidualnych gustów. Gdy zależy nam na spójnej i harmonijnej całości, należy postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest wzorowanie się na jednej metodzie architektonicznej. Jeżeli chcemy żeby mieszkanie w bloku wykończone było w modny, nowoczesny i niezwykle funkcjonalny sposób, warto zdecydować się na styl loftowy.
Styl loftowy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć!
Loft to minimalistyczna, surowa, prosta, a zarazem nowoczesna oraz niezwykle praktyczna przestrzeń mieszkalna. Inaczej nazywana jest również industrialną. Początki tego stylu sięgają ok. 1900 r. Wtedy to paryska bohema artystyczna zaczęła wykorzystywać stare budynki fabryk i hale produkcyjne jako oryginalne pracownie. Prawdziwy rozkwit tego trendu architektonicznego miał miejsce w latach 60. XX w. Andy Warhol na potrzeby swojej słynnej pracowni i galerii sztuki – „Silver Factory”, przerobił wnętrze starej fabryki produkcyjnej na Manhattanie, tak aby mógł w niej swobodnie tworzyć. Początkowo styl industrialny przypadł do gustu bogatym amerykanom, jednakże szybko przybył
stamtąd do Europy, gdzie odnalazł również wielu sympatyków. Ostatnimi czasy wnętrza loftowe są jednymi z najpopularniejszych aranżacji mieszkań. Cechuje je przede wszystkim:
• otwarta oraz widna przestrzeń, przez którą wpada dużo światła,
• wysokie sufity,
• przestronne i szerokie okna,
• ograniczenie ścianek działowych do minimum,
• oszczędność w wyrazie i dodatkach,
• neutralna kolorystyka.
Mieszkania loftowe wzorowane są właśnie na pomieszczeniach przemysłowych i fabrycznych, w których na próżno jest szukać przepychu oraz kolorowych czy zdobionych lementów. Podczas ich urządzania korzysta się z nieszablonowych rozwiązań architektonicznych. Styl ten przypadnie do gustu szczególnie osobom lubiącym minimalizm, stonowanie i jednoznaczność.
Wnętrza loftowe – co do nich pasuje?
Mieszkania urządzone w stylu loft, przede wszystkim odznaczają się wysoką funkcjonalnością i zapewniają praktyczną przestrzeń do codziennego życia. Charakteryzują się również niebywałym minimalizmem, prostotą oraz oszczędnością w wyrazie.
Najczęściej wykorzystywanymi materiałami w tych aranżacjach są kamień, metal, beton, cegły, drewniane meble oraz sprzęty stylizowane na archaiczne i używane. Ściany wykończone są tak, aby widać było ich poszczególne elementy konstrukcyjne. W związku z tym na powierzchni znajduje się często zaprawa, cegły, okablowania, grzejniki czy rury. Imituje to w bardzo naturalny sposób surowe fabryczne wnętrza.
Podłogi natomiast wykonane są z prostych desek, które wyglądają na zużyte i wytarte lub płytek, przypominających betonową posadzkę. Często postarza się celowo te materiały, tak aby nie wyglądały na dopiero co zakupione.
Dużą rolę odgrywają także schody loftowe, które dodają charakteru wnętrzu. Mogą występować w wielu wariantach – kręcone, proste, drewniane czy stalowe. Dobierzemy
je w zależności od zagospodarowania przestrzeni. Idealnie sprawdzą się dopasowane kolorystycznie do podłogi, ścian bądź mebli.
Styl loftowy w bloku nie istniałby bez odpowiedniego wyposażenia i dodatków. Kluczową rolę odgrywają w nim proste, surowe i najczęściej drewniane meble oraz niekonwencjonalne oświetlenie, obrazy czy dyskretne ozdoby. Do przestrzeni industrialnej pasują również duże i najczęściej jednokolorowe rośliny.
Jakie kolory wybrać do mieszkania w stylu loftowym?
Biel, czerń oraz szarość to trzy główne barwy wykorzystywane w tym stylu. Industrialny charakter mieszkań zawdzięczamy właśnie tym kolorom bazowym. Dzięki nim osiągniemy efekt prostoty i minimalizmu. Są to również bardzo neutralne i stonowane odcienie, które nie dają krzykliwego efektu. Barwy te były najczęściej wykorzystywane w prostych przestrzeniach fabrycznych. Połączenie ich jest także designerskie i nowoczesne.
Jeżeli urządzamy mieszkanie w aranżacji loftowej, warto pomalować ściany w różnych wariantach koloru białego, szarego lub czarnego. Aby nieco rozjaśnić wnętrze, możemy z powodzeniem posłużyć się cegłą, która przełamie nieco ciemniejsze barwy.
Monotonię bazowych odcieni urozmaicimy również drewnianymi meblami, podłogą i schodami w brązowych odcieniach. Będą odznaczać się na tle ścian i przykuwać wzrok.
Warto postawić także na odważniejsze kolory, ale należy to zrobić w subtelny sposób. W tym celu można dobrać dodatki i akcesoria, które będą miały bardziej wyraźne barwy. Aksamitna bordowa pufa albo poduszki na kanapę w odcieniu butelkowej zieleni, idealnie zgrają się z białymi, szarymi czy czarnymi ścianami.
Meble loftowe – jakie będą najlepsze?
Odpowiedni wybór umeblowania to kluczowy element przy urządzaniu każdego wnętrza. Jeżeli chcemy aby mieszkanie nabrało industrialnego charakteru, należy postawić na prostą minimalistyczną i funkcjonalną zabudowę. Styl loftowy w bloku wyróżnia się właśnie na tle innych aranżacji, poprzez nowoczesne i designerskie meble. Warto wybrać te dębowe, które mają naturalny, drewniany kolor. Posiadają one surowy i przejrzysty charakter. Cechuje je także niezwykła prostota i spójność.
Meble loftowe mają stonowane kolory. Utrzymane są w neutralnych białych, czarnych, szarych czy brązowych odcieniach. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały takie jak – drewno, stal, kamień oraz szkło. Często łączy się je ze sobą, tworząc unikalne i nieszablonowe kompozycje. Kolekcja Nold to właśnie meble wyprodukowane z naturalnych surowców, które harmonijne scalają drewno z metalem.
Do zabudowy loftowej zaliczyć można wiele rodzajów produktów. Zarówno te do sypialni, salonu oraz korytarza, jak i kuchni czy łazienki. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi, nadadzą industrialnego charakteru w każdym mieszkaniu. Są to zazwyczaj proste i geometryczne bryły, które często występują w kwadratowych bądź prostokątnych kształtach.
Podczas urządzania wnętrza powinno się wybrać najbardziej charakterystyczne dla tego stylu meble. Centralnym punktem każdego mieszkania jest miejsce rodzinnych posiłków oraz towarzyskich spotkań. W związku z tym, funkcjonalny a zarazem gustowny będzie klasyczny stół z dębowym blatem. Stanowi połączenie naturalnego, brązowego drewna ze stalowymi, czarnymi nogami.
Styl industrialny czerpie inspiracje z fabryk oraz hal produkcyjnych, dlatego w mieszkaniu nie powinno zabraknąć kolejnego, bardzo rozpoznawalnego dla tej estetyki mebla. Jest to designerski regał loftowy, który jest zazwyczaj zaprojektowany jako prosta metalowo-drewniana konstrukcja. To bardzo praktyczny element wyposażenia, na którym można pomieścić różne rzeczy – książki, dokumenty, pudełka z drobiazgami czy ozdoby. Taki regał zazwyczaj jest otwarty, tak aby można było łatwo sięgnąć po znajdujące się na nim przedmioty.
Stół z drewnianym blatem oraz regał loftowy stanowią typowe wyposażenie salonu. Chcąc natomiast umeblować przykładowo sypialnię lub gabinet, również znajdziemy wiele ciekawych mebli pasujących
do tej stylistyki. Warto zdecydować się na solidną, drewnianą oraz pojemną komodę z praktycznymi szufladami, proste i trwałe łóżko z czarnymi płozami albo biurko industrialne, które może być zabudowane lub otwarte. Nadadzą one niebywale nowoczesnego i minimalistycznego akcentu do naszego mieszkania.
Nie sposób przejść obojętnie także obok innych mebli, które stanowią dodatkowy element wyposażenia. Są to designerskie akcesoria przełamujące surowy klimat loftowy. Zaliczają się do nich stylowe wiszące kwietniki, metalowe kosze i skrzynki na drobiazgi czy drewniane skrzynki na rośliny.
Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać – loftowe dodatki
Na styl loftowy w bloku składa się cały wystrój mieszkania. Począwszy od ścian i podłóg, poprzez meble, a skończywszy na akcesoriach. Aranżacje loftowe są dosyć minimalistyczne, aczkolwiek nie brakuje w nich miejsca na elementy dodatkowe, które mają za zadanie stanowić dyskretną ozdobę, ale także spełniać praktyczne i użytkowe zadanie. Zaliczają się do nich obrazy na ścianę utrzymane w stonowanych barwach, ramki na zdjęcia o geometrycznych kształtach, designerskie zegary, przestronne lustra powiększające optycznie przestrzeń, metalowe wieszaki czy lampy i żarówki stylizowane na staromodne fasony, kojarzące się z oświetleniem fabrycznym.
Aby urozmaicić styl industrialny możemy dobrać także rozmaite dodatki, takie jak narzuty, poduszki, dywany, zasłony bądź podkładki. Ważne aby akcesoria wpisywały się w ten rodzaj aranżacji. Kluczowa jest ich kolorystyka, która powinna być utrzymana w czarnych, szarych i białych barwach. Jednakże odważniejsze odcienie również mogą być wykorzystane z powodzeniem. Odradza się jedynie przesadne używanie jaskrawych kolorów. Można je wprowadzić, ale nie w nadmiarze.
Akcesoria mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się metal, drewno, szkło, marmur oraz aksamit. Dodają one do pomieszczeń elegancji i dobrego smaku.
Oświetlenie loftowe – musisz grać wedle tych reguł!
Trend na lampy w stylu industrialnym zapoczątkowali twórcy, którzy zainspirowali się oświetleniem na halach produkcyjnych, w fabrykach oraz magazynach. Materiałem wykorzystywanym do ich produkcji są kable, druty, rury oraz metalowe elementy. Często żyrandol zrobiony jest z odsłoniętych, staromodnych i dużych żarówek. Klosze są druciane albo wykonane z grubego szkła imitującego butelki bądź słoiki.
Lampy loftowe są również często przytwierdzone do drewnianej podstawy. Zostały także utrzymane w stonowanych, ciemniejszych barwach. Posiadają specyficzny, niepowtarzalny charakter i są stylizowane na retro. Szczególnie popularne jest oświetlenie wiszące na długich kablach lub drutach, o niecodziennych kształtach.
Industrialne lampy oprócz dostarczania potrzebnego w mieszkaniu światła, spełniają także zadanie dekoracyjne i ozdobne. Nadają każdemu wnętrzu nietuzinkowego i nowoczesnego charakteru. Dobrane odpowiednio do mebli, wpisują się w idealny sposób do minimalistycznego stylu loftowego.